EM-kisat alkavat – myös telkkarissa
Ratsastuksen EM-kilpailut alkavat tiistaina Aachenissa Saksassa. Lajeja kisoissa on mukana viisi: koulu-, este- ja lännenratsastus, vikellys ja nelivaljakko. Suomalaiset kilpailevat este-, koulu- ja lännenratsastuksessa.
Terhi Stegars ja Axis TSF ovat mukana Suomen kouluratsastusjoukkueessa.
Kouluratsastuksessa Suomen joukkueeseen kuuluvat Kristina Böckmann & Der Kleine Lord, Emma Kanerva & Sini Solina, Eevamaria Porthan-Broddell & Solos Lacan ja Terhi Stegars & Axis TSF. Vararatsukkona ovat Elisabet Ehrnrooth & Wizard II.
Suomen esteratsastusjoukkue yhdessä valmentaja Hervé Godignonin kanssa.
Suomen estejoukkueessa ratsastavat Satu Liukkonen & Celestine, Mikko Mäentausta & Eternity D, Sebastian Numminen & Cue Channa sekä Henri Kovács & Lennox Luis.
Maria Astikainen ja Chic Ruf Enterprise ovat mukana Suomen lännenratsastusjoukkueessa.
Lännenratsukot ovat Maria Astikainen & Chic Ruf Enterprise, Siri Haanpää & Whiz N Einstein, Pete Perkiö & Smart Spookster ja Teija Pietilä & Remidoc.
Ylihuomenna keskiviikkona urakkansa aloittavat kouluratsastajat, perjantaina lännenratsastajat ja ensi viikon keskiviikkona 19.8. lopulta esteratsastajat. Kilpailuiden aikatauluun voi tutustua SRL:n Aachen-sivuilla.
Ratsastusta telkkarissa
Hevosihmisten ruutuaika paukkuu lähiviikkoina, kun Yle näyttää EM-kisoja, ja vielä useimmiten mainioon katseluaikaan. Alla oleva aikataulu on tarkastettu mutta silti alustava, joten ohjelmatiedot kannattaa vielä varmistaa päivittäin.
Keskiviikko 12.8. klo 18-19
Kouluratsastuksen Grand Prix, joukkuekilpailun 1. osa ja henkilökohtaisen karsinnan 1. osa. TV2.
Torstai 13.8. klo 22.45-23.45
Kouluratsastuksen Grand Prix jatkuu, joukkuekilpailun ratkaisu ja mitalit, henkilökohtaisen karsinnan 1. osa. TV2.
Lauantai 15.8. klo 17.15-19
Kouluratsastuksen Grand Prix Special (30 parasta GP:stä), henkilökohtaiset mitalit, karsinta vapaaohjelmaan. TV2.
Sunnuntai 16.8. klo 17-19
Kouluratsastus, Grand Prix vapaaohjelma ei kür, henkilökohtaiset mitalit, mukana 15 parasta. TV2.
Keskiviikko 19.8. klo 18-19
Esteratsastus, aikaratsastus 150 cm, 1. joukkuekilpailu ja 1. henkilökohtainen karsinta. TV2.
Torstai 20.8. klo 18-19
Esteratsastus, joukkuefinaalin 1. kierros ja 2. henkilökohtainen karsinta, 1. kierros TV2.
Lauantai 22.8. klo 16.35-19
Esteratsastus, joukkuefinaalin 2. kierros (10 parasta joukkuetta) 3. henkilökohtainen karsinta sekä valjakkoajoa. TV2.
Sunnuntai 23.8.
klo 16.35-18.10
Vikellys, naisten ja joukkueiden vapaaohjelmat. TV2.
klo 20.05-21
Esteratsastus, henkilökohtainen finaali. TV2.
Kuvat: Nadine Harms, Satu Pirinen, Miriam Tilli
[whatsapp url="http://villivarsa.fi/2015/08/em-kisat-alkavat-myos-telkkarissa/#wa" title="EM-kisat alkavat – myös telkkarissa"]Avainsanat: EM-kilpailut, tv-vinkit